0212 445 60 14

Cama Delik Delme İşlemi

Cama Delik Açma

Cam yüzeylere delik açarak farklı işlevlerde kullanmak mümkün olmaktadır. Cam delme faaliyetine girmeden önce delik açma maksadı doğru olarak tespit edilmesi gerekir. Bu tespit delik açma yeri, deliğin camın geri kalanının dayanaklığına etkisi konusunda herhangi bir tereddütlü durum olmamalıdır. Aksi takdirde açılan delik işinize yaramayacağı gibi camında kullanılamaz hale gelmesine ve estetik görünümde kusura sebep olabilir.

Cama Delik Delme

Camda Delik Delinmesi

Öncelikle matkap ve cam delmeye uygun olan matkap ucu elde edilir. Cama nasıl delik delinir? Cama açılacak deliğin çapı matkap ucunu temin ederken dikkate alınmalıdır. Cam delerken camdan çıkabilecek cam talaşından zarar görülmesine engel olacak şekilde el, kol ve gözler korunmalı, etraftaki kişiler içinde bu tedbir alınmalıdır. Bu tedbirler alındıktan sonra cam yüzeyin bulunduğu yere göre cam yüzeyin arkasına tahta, ahşap veya plastik bir levha ile sıkıca desteklenmesi gerekir. Matkabın ucu matkaba iyice sabitlenerek ekseni dışında dönmediğinden emin olmak için çalıştırılarak kontrol edilmelidir.

Matkap güçlü olan el ile matkap ucunu cama dik açılı olacak şekilde tutulmalı ve uygulamanın her aşamasında bu duruma dikkat edilmelidir. Matkap darbeli ise bu özellik kullanılmamalı, düşük devirde kullanılmalıdır. Camın delinmesi esnasında matkabın ucu ısınır. Bu sıcaklık giderilmemesi halinde matkap ucunun bozulmasına neden olacağından uç kısa aralıklarla soğutulmalıdır. Soğutma işlemi bir su kabına ucun sokulması ile veya cam ve matkap ucunun üzerine su akıtılarak yapılabilir.

Cam Delik Delme

Cam yüzeyinde açılacak deliğin etrafında çapak kalmaması ve cam yüzeye zarar vermemek için delme işlemi iki taraftan yapmakta yarar vardır. Bu yöntem benimsenirse cam kalınlığın yarısına kadar delinmeli müteakiben diğer taraftan delme işine girilmelidir. Diğer tarafa geçildiğinde ise destek karşı yüzeye geçilmelidir. İki deliğin buluşmasına dikkat edilerek delmeye başlanır.

Düz Olmayan Cam Yüzeylerin Delinmesi

Camın yüzeyi kavisli veya arkasına destek konulamayacak durumda olması durumunda cam delmenin en kolay yolu banttan destek almaktır. Bu yöntemde kullanılacak bantlar yara bandı gibi bez veya kâğıt türevlerinden olmalıdır. Bant delinecek yüzey merkezde kalacak şekilde çapraz olarak 8 ila 10 kat olacak yapıştırılmalıdır. Delme işlemi esnasında soğutmak için sudan yararlanılabilir.

Farklı Cam Yüzeylerde Delik Açma

Cam üzerinde delik açma genelde normal olarak imal edilmiş cam ve cam eşyalarda yapılabilir. Bu nedenle temperli cam delinir mi? Sorusunun cevabı imalat aşamasında ve özel aletlerle mümkün olduğundan sonradan ev aletleri ile delik açmak mümkün değildir.

Tüm Pencere camı, vitrin camı, ev camlarına doğalgaz cam deliği, menfez cam delliği, aspiratör cam deliği, cam kesme işlemleri için bizlere ulaşabilirsiniz.

TEL : 0533 437 60 14

Kaynak :  www.asilcam.net

Sohbet İçin Tıklayınız
1
Scan the code
Merhaba !
Size nasıl yardımcı olabilrim ?