0212 445 60 14

Cam Nasıl Bozulur ?

Cam Nasıl Bozulur ?

             Cam maddesinin de bozulabildiği bir gerçektir. Cam bozulması olayına etki eden birçok madde vardır. Bozulmasına neden olan maddelerden birisi olan su temas ettiği zaman camda yer alan sodyum atomları suyun içerisindeki hidrojen ile yer değiştirir.

 Cam Bozulmasına Neden Olan Etkenler

             Camda bulunan kalsiyum, havada bulunan karbondioksit ile etkileşime girer ve camda çökme yani bildiğimiz atık oluşumu meydana gelir. Atıklar da camın kusurlu görünmesine neden olur.

bozukcam

             Suyun taşıdığı atıkların zamanında temizlenmemesi, kalıcı bir görüntü kirliliğine sebep olabilir. Aynı şekilde inşaat çalışmaları sırasında kalan sıva, alçı, çimento ve boya gibi malzemelerden dolayı da kalıntı lekeleri olabilir. Bu maddeler de temizlenirken dikkat edilmediği takdirde cam bozulmasına neden olur. Bozulma bir anda meydana gelmez. Lekeler git gide artarak kalıcı hale gelir. Cam nasıl bozulur sorusundan sonra nasıl temizlenerek korunması gerektiği de merak edilenler arasındadır. Mutlaka leke oluşumu olur olmaz bez ile silinmelidir.

 Cam Bozulması Dışarıdan Mı İçeriden Mi Algılanır?

             Dış cam üzerinde oluşan su lekelerinin temizlenmesi sonrasında hemen el ile camın yapısı kontrol edilmelidir. Genellikle iç cama göre daha pürüzlü olduğu fark edilecektir. Bu pürüzlü kısımlar dış camın bozulduğunu kanıtlar. Dış camda lekeli olan kısmının aşağısında yer alan çıta sökülürse, arkada kalan camın temiz görüntüsü ortaya çıkar. Böylelikle camın ilk takıldığı zaman bozuk olmadığı da anlaşılabilir.

 

Sohbet İçin Tıklayınız
1
Scan the code
Merhaba !
Size nasıl yardımcı olabilrim ?