0212 445 60 14

Temperli Cam Nedir

Temperli Cam

 Temperli cam,  günümüzde birçok alanda cam materyal kullanılmaktadır. Ancak özellikle darbelere karşı oldukça dayanıksız olması cam ürünleri veya cam kullanılarak imal edilmiş ürünleri kullanışsız ve daha önemlisi güvensiz hale getirmektedir.

Temperli Cam Nedir?

Güvenlik camı ismiyle de bilinen temperli cam, güçlendirilmiş özelliğe sahip bir cam türüdür. Birçok üründe genel kullanımda bulunan camlara kıyasla çatlama ve kırılmalara daha dayanıklıdır.

Temperli Cam Özellikleri

Temperli Cam Özellikleri Nelerdir?

Temperli camın, eşit kalınlıktaki normal bir cama göre darbelere karşı yaklaşık olarak 5 kat daha dayanıklı olduğu belirtilmektedir. Ayrıca ısıya karşı dayanıklılığı da diğer camlara göre çok daha yüksektir. Temperleme işleminden geçen cam, 300°C sıcaklıkta ısıl şoka dayanabilirken, normal cam yalnızca 40°C gibi bir sıcaklıkta ısıl şoka uğrarsa kırılır. Buna ek olarak; normal cam kırıldığı anda çok yüksek miktarda, oldukça küçük ve keskin parçacıklara ayrılır ancak temperli cam kırılsa dahi keskin olmayan parçalara ayrılır. Bu sayede yaralanma riskini en düşük seviyede tutmuş olur.

Temperli Cam

Temperli Cam Nasıl Üretilir?

Temperli cam ismi aslında cama uygulanan temperleme işleminden gelmektedir. Temperleme, özel ısıtma sistemleri kullanılarak cam materyalin 600 – 650 °C arası sıcaklığa getirildiği anda hava ile aniden soğutulması işlemine verilen isimdir.

Yüksek sıcaklıkta bulunan cam materyal aniden soğutulduğu zaman, yüzeyi sertleşir. Camın ilk olarak dış tabakasının, daha sonra yavaş yavaş içte kalan kısımlarının soğuması ile cam yüzeyinde basınç, iç kısımlardaysa çekme gerilmeleri meydana gelir. Cam materyale temperleme işlemi yapıldıktan sonra, kesme, taşlama ve talaşları kaldırma işlemleri yapılamaz.

Temperli camların mekanik testi camın üzerine yüksekten bilye düşürülerek yapılır. Bu testte, 6 milimetre kalınlığındaki bir temperli cam, 2 metre yükseklikten üzerine bırakılan ağırlığı 500 gram olan çelik bir bilye ile kırılabiliyorken; temperleme işleminden geçmeyen, aynı kalınlığa sahip normal cam, aynı ağırlıktaki bilyenin yalnızca 30 santimetre yükseklikten düşmesi ile kırılmaktadır.

Temperli Cam Nerelerde Kullanılır? Kalınlıkları Nelerdir?

Temperli camlar ısıya ve darbelere karşı dayanıklı olmaları sayesinde, özellikle yüksek binaların dış cephelerindeki cam panellerde, tüm araçların camlarında, cam balkonlarda, balkon, merdiven, teras gibi alanların cam korkuluklarında, banyolarda küvet ve duş camlarında yapı malzemesi olarak kullanılır. Bunun dışında ev ve endüstriyel tip fırınların kapaklarında, cam masa ve sehpalarda, cam tabak ve pişirme tepsilerinde de kullanılmaktadır.

Temperli camlar en az 3 milimetre kalınlığında olmak üzere, kullanılacağı ürüne göre yaklaşık 20 milimetreye kadar farklı kalınlıklarda üretilebilmektedir.

Temperli Cam, imalatı, satışı, montajı, değişimi işlemleri için bizlere ulaşabilirsiniz.

0212 445 60 14

0533 437 60 14

www.asilcam.net

Sohbet İçin Tıklayınız
1
Scan the code
Merhaba !
Size nasıl yardımcı olabilrim ?